تحلیل دارما و مارتیا از قوانین جدید آمریکا برای ایرانیان

0
375
تحلیل روز

پیرو انتشار و اجرایی شدن قوانین جدید آمریکا پیرامون پذیرش پناهجو، بررسی درخواست روادید متقاضیان هفت کشور دنیا و تعلیق و انتظار تعداد بیشماری از مسافران در فرودگاه های مختلف آمریکا و ممانعت از ورود آنها به این کشور، و نیز ممانعت ورود مسافرین به مقصد آمریکا با ملیتی از این هفت کشور(حتی با ملیتی دوگانه) توسط شرکت های هواپیمایی، قاضي ان دونلي، يكي از قضات فدرال  امريكا امروز در حكمي قسمت هايي از دستورالعمل دونالد  ترامپ را نقض كرد.

او در حكم خود نوشت: “پناهجوياني كه توسط اداره ي  مهاجرت و شهروندي امريكا و جزيي از برنامه ي پذيرش پناهجويي تاييد شده اند و برايشان ويزاي مهاجرتي و يا غير مهاجرتي صادر شده است و همچنين شهروندان  عراق،  سوريه،  ايران،  سودان،  ليبي،  سومالي و  يمن كه قانونا به انها اجازه ي ورود به امريكا داده شده است و به امريكا رسيده اند و  بازداشت شده اند و يا در ترانزيت هستند و يا ويزا برايشان صادر شده است اجازه ي ورود به امريكا خواهند داشت.”

سوال اینجاست که دامنه و برد این حکم چقدر است و شامل چه کسانی میشود:

تحلیل دارما و مارتیا را در اینجا بخوانید:

١. قاضی دانلی یک قاضی  فدرال است. این بدین معناست که حکم صادر شده توسط این قاصی فقط در منطقه قضایی وی (نیویورک و کلا نیو انگلند) معتبر است.

٢. طبق واشنگتن پست:

The ruling affects only those travelers who had already arrived in the U.S. after the president’s order went into effect.

یعنی این حکم تنها شامل کسانی است که هم اکنون به خاک آمریکا رسیده اند اما در فرودگاه بنا به دستور رییس جمهور در بازداشت موقت به سر می برند. ماجرا مربوط به بازداشت پناهندگان و دارندگان ویزا از کشور های خاص  مسلمان در فرودگاه کندی هست.

٣. خیر. رییس جمهور نمی تواند جلوی این حکم را بگیرد. تنها مرجع برای جلو گیری از این حکم،حکم دادگاه عالی قانون اساسی آمریکا هست.

در مورد قانونی بودن و یا غیر قانونی بودن تصمیم:

١. طبق قانون اساسی رییس جمهوری حق دارد بنا به صلاح دید خود، در مواردی که نیاز به تامین بودجه فدارل نداشته باشد، بدون مراجعه به کنگره و تصویب لایحه،  به صورت خودمختار، اما در چهارچوب قانون اساسی، قانون وضع کند. به این قانونن executive order یا فرمان اجرایی گفته شده و به عنوان قانون مملکت لازم الاجراست.

٢. کنگره می تواند با تصویب قانونی حکم اجرایی را لغو کند. ولی رییس جمهور می تواند چنین قانونی را وتو کند. پس عملا مگر اینکه هر دو مجلس کنگره با supermajority (دو سوم آرا در مجلس عوام و سنا) حکم اجرایی را لغو نکند، حکمم اجرایی همچنان لازم الاجراست. توجه کنید که در حال حاضر هر دو مجلس کنگره توسط جمهوری خواهان (حزب ترامپ) اداره میشود.

٣. سازمان های حقوقی می توانند به دادگاه عالی آمریکا در مورد بر خلاف قانون اساسی بودن این حکم شکایت کنند اما اولا رویه چنین تصمیماتی بسیار طولانی است (ممکن است حتی یک سال طول بکشد) و هم اینکه آرایش دادگاه عالی اکنون ٤٤ قاضی جمهوری خواه و ٤ قاضی لیبرال هست.

یعنی احتمال خیلی زیاد تصمیم ٤.٤ خواهد شد. در آن صورت این تصمیم عملا در سطح فدارل پابرجا خواهد بود.

نويسنده و تحليل گر:  رها

‏‎ما همه جا هستيم، آزاد و برابر:

‏‎فيس بوك ما:
‏‎‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia 
‏‎وب سايت ما:
‏‎‏http://dharmamartia.org
‏‎صفحه خبر وب سايت :
‏‎‏http://dmblog.dharmamartia.org/#home
اينستاگرام ما:
‏dharma_martia
توييتر ما:
‏@DharmaMartia 
‏‎كانال تلگرام ما:
‏‎‏https://telegram.me/DharmaMartia
‏‎همكاران ما:
‏‎‏رسانه همياري: 

‏‎‏http://media.hamyaari.ca
‏‎‏سايت خودنويس: 
‏‎‏www.Khodnevis.org
‏‎‏ فضاي اختصاصي دارما و مارتيا در تريبون زمانه:

 www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia 
سايت پلنت ترنسجندر: 
‏www.planettransgender.com

Previous articleVA Bathroom Bill Defeated
Next articleتحلیل روز: امتناع ماموران گمرک در اجرای حکم قاضی فدرال
نادیا ذابحی، تکتولوژیست ، فمینیست و فعال مستقل در زمینه حقوق زنان ، اعم از زنان پناهنده، مهاجر ، اقلیت ها از هر نوع و گروه ، کودکان و دگرباشان جنسی است. Nadia Zabehi is a Canadian / Iranian Independent Technologist and Human Rights Activist.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here